Vyjadrenie veliteľa 8. oddielu Považan

Keďže ako branec mám už niečo za sebou chcem verejnosti podať pár slovami pohľad na pôsobenie v organizácii Slovenskí Branci. Predtým, ako som vstúpil do SB som sympatizoval s rôznymi extrémistickými organizáciami, stranami a skupinami ako napríklad SP, ĽSNS, atď. Bol som mladý a robil som to pretože som si myslel, že sa snažia niečo spraviť pre nás obyčajných ľudí a pre národ. Z časti sa aj snažia, ale dosť radikálnym spôsobom.

Ja osobne som založil s kamarátom organizáciu Vzdor Dubnica, ktorá mala podobnú úlohu. Organizovali sa rôzne výstupy a podobné veci. Na konci leta 2014 sme sa dozvedeli o SB. Obnovili sme tu teda 8. Oddiel Považan s mojimi kamarátmi z „airsoftových“ skupín. Na začiatku nás bolo asi 13 a veľmi nás to chytilo. Brali sme to ako hranie sa na vojačikov no niektorý to brali naozaj a išli tam s myšlienkou obrániť svoj národ. Po 3 až 4 mesiacoch začal oddiel upadať, ľudia odchádzať lebo ich prestalo baviť hrať sa na vojačikov. Iba tí, ktorým ide o národ zostali. Kvalita výcvikov taktiež začala upadať, stále sa cvičilo to isté a výcviky boli veľmi krátke.

V decembri som prebral velenie nad oddielom. Bývalý veliteľ nemal čas spravovať a veliť oddielu. Na mojom prvom výcviku boli 4 branci. Na ďalší výcvik sme prišli dvaja. Vtedy som bol pevne rozhodnutý, že oddiel zruším. Povedal som si, že vydržím ešte do ďalšieho výcviku a tam sme boli aspoň štyria. Takto to išlo dlhšie ale zrazu začalo pribúdať a pribúdať brancov.Predtým sme sa na výcvikoch učili základy ako napr. základy taktiky v lese, maskovanie, sebaobrana.

Prišli rôzne problémy ako bol Keprta, odsudzovanie zo strany ľudí, nadávanie do fašistov a iných pravicovo – extrémistických skupín len preto lebo si vážime svoj národ nadovšetko a chceme vedieť ako ho obrániť, zachovať tradície a usmerňovať mládež v tomto smere. Ako ja vždy hovorím: „Kedysi bolo pre muža najväčšia česť padnúť v boji za rodinu, vlasť a národ.“ Je mi z toho zle keď mi hovoria, že by radšej utiekli a bojovať za Slovensko nebudeme, prečo by sme aj mali?

Prečo? To je veľmi dobrá otázka, odpoveď na ňu vám nedokážem vysvetliť. Jednoducho to tak cítim v mojom srdci je to moja vlasť, tu som sa narodil, tu žijem a tu aj zomriem! Keď si toto uvedomíte, tak pochopíte prečo tu vzniklo SB. Ja mám teraz v oddiely 15 členov, zakladáme stráž v Bánovciach nad Bebravou a celý oddiel prešiel reformou. Mávame rôzne špeciálne cvičenia ako je prepad kolóny, obrana kolóny, boj v zastavanom priestore, kontrola pozemných vozidiel, boj v hornatom teréne, topografia, zdravoveda, samozrejme branci majú za úlohu národ ochraňovať komplexne, čiže organizujeme aj turistické akcie, ekologické akcie prípadnú pomoc pri rôznych katastrofách a mnoho ďalších.

Ako veliteľ mám 17 rokov a moji branci sú takmer všetci starší. Aj napriek tomu majú disciplínu, chuť a záujem sa učiť a poslúchať. Všetko je na báze dobrovoľnosti a všetci z nich dávajú do toho viac než musí. Bez nich by to proste nešlo. Snažím sa chodiť aj na iné výcviky, vzdelávať sa, aby som to mohol posunúť ďalej brancom v našom oddiely. Spravili sme 130%-ný pokrok a som veľmi hrdý na môj oddiel. Mám byť aj prečo sme dosť mladý a nie sme u SB dlho ale s kľudným svedomím si môžem povedať, že sme na veľmi dobrej ceste vyrovnať sa iným oddielom.

Branci z iných oddielov sú veľmi príjemní, pomáhali mi, keď som sa stal veliteľom.Nevedel som dať ani nástup no nesmiali sa mi, nehovorili nič také ako môžem veliť oddielu. Snažili sa ma všetko naučiť a predseda mi najviac pomáhal, niekedy nie osobne no aj cez telefón aj facebook. Predsa sme bratia. Sme jeden národ, Slováci. Bratia!

Týmto príbehom som chcel len priblížiť občanom ale aj brancom môj príbeh a postoj k brancom, SB mi veľa dalo, otvorilo oči a moju druhú rodinu. Ako povedal jeden náš velikán: „Kto si myslí, že mu slobodu vybojujú druhý, ten si jej nie je hoden!“

Veliteľ 8. Oddielu Považan Erik Kubík

 

facebook stránka 8. oddielu Považan