GENERÁLNI PREDSTAVITELIA SÍL SB O FILME OD HBO – ,,AŽ PŘIJDE VÁLKA“

Len nedávno spoločnosť HBO dokončila a uviedla film od českého režiséra Jana Geberta „ Až přijde válka“. Tým sa na Slovenských Brancov znovu upriamila pozornosť médií, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Bohužiaľ, žiadne z médií nám nedalo priestor na to, aby sme sa vyjadrili či už k rozhovorom s režiséromalebo k rôznym vyjadreniam  analytikov, ktorí o nás majú často nepresné a veľmi zavádzajúce informácie. Preto sme sa rozhodli spraviť rozhovor so zakladateľmi organizácie a to konkrétne s  predsedom organizácie Naša Vlasť je Budúcnosť, hlavným veliteľom síl SB, Petrom Švrčekom  a podpredsedom SB, veliteľom 1. oddielu SB, Michalom Felingom.

SILY SB KONTRA HBO

M. : Peter a Michal, projekt Slovenskí Branci je na Slovensku už 6 rokov a vy ste jeho zakladatelia. Ako vnímate momentálnu situáciu v médiách, ktorá nastala po premiére filmu Jana Geberta, „ Až přijde válka“?

Peter ŠVRČEK – Áno, projekt Slovenskí Branci je na Slovensku už vyše 6 rokov a má svoje ranné obdobie za sebou. Začínali sme z ničoho, takže je celkom prirodzené, že nie vždy šlo všetko hladko a podľa našich predstáv. Keby sme to mali prirovnať k dieťaťu, máme ranné detstvo za sebou a zo SB nám vyrastá poriadny slovenský šuhaj (smiech). Súčasťou nášho ranného detstva bolo aj 3- ročné filmovanie, ktoré financovala súkromná televízia HBO. Keď sa na to spätne pozeráme, do projektu sme išli dosť naivne, ale otvorene, keďže od začiatku sa snažíme o transparentnosť a otvorenosť voči spoločnosti či médiám.  Nie vždy však média prezentujú fakty a tak je tomu i teraz.

Michal FELING – Do projektu s HBO sme išli úplne otvorene. Je to aj v našom záujme, aby ľudia vedeli kto  sú Slovenskí Branci, aké vyznávajú hodnoty a čo chceme spoločnosti ponúknuť. Ale viete ako to býva, keď vás niekto filmuje 3 roky, tak sa z toho materiálu dá poskladať prakticky čokoľvek. Možno sme mali trošku naivné predstavy, že film bude prezentovať objektívnu realitu, ale nie vždy sa tak deje. Ale s filmom sme viac menej spokojní, čo nás však zaráža, je množstvo poloprávd a vymyslených fikcií, ktoré sa v médiách šíria. Pravdou je, že oni sa šírili aj pred tým, ale to bolo hlavne tým, že novinári o nás písali bez toho, aby sa niekto čo i len unúval nás osloviť, navštíviť a spoznať nás. Čo nás však zarazilo v posledných dňoch, je to, že i samotný režisér, pán  Gebert, ktorý nás pozná a strávil s nami veľa času, o nás začína šíriť rôzne polopravdy. Zvláštne je hlavne to, že prvé rozhovory s ním o nás, ktoré boli prezentované v médiách, boli naozaj úprimné a pravdivé.  A aj napriek rozličnému pohľadu na spoločnosť, v ktorej chceme žiť, sme sa vzájomne rešpektovali. Avšak z neznámeho dôvodu si pán Gebert začal vymýšľať rôzne polopravdy a podsúvať informácie takým spôsobom, aby sme vyšli z filmu ako čo najväčší extrémisti.

14581549_1769046026684681_2448948656231495192_n

M.: To je naozaj zvláštny prístup od režisára, ktorý bol priamo účasný natáčania filmu o SB ?. Môžete upresniť, čo konkrétne pán Gebert začal meniť vo svojich rozhovoroch v médiách? Prípadne to aj nejako vysvetliť?

P.Š. Keď si pozriete rozhovory s pánom  Gebertom, zistíte, že sú často krát veľmi podobné v ich štruktúre. Avšak, čím dlhšie je film vonku, tým zavádzajúcejšie sú jeho vyjadrenia. Pán Gebert sa o nás vyjadruje ako o extrémistoch,  s čím zásadne nesúhlasíme.  Vyjadruje sa o nás nepravdivo, podsúva  médiam zavádzajúce informácie až klamstvá..Napríklad sa v jednom z článkov objavilo, že máme hodnosť „Killer“ (Zabiják pozn. redaktor). Nikdy sme nič také u nás nemali. Máme jednoduchú organizačnú štruktúru podobnú armáde, aby to malo nejakú hlavu a pätu. Avšak toto slovíčko znie agresívne a podsúva čitateľom úplne iný kontext.

M.F. Pán Gebert sa často vyjadruje k  otázke, prečo to robíme, investujeme svoj čas, energiu a prostriedky do činností a projektov organizácie a v rámci jej primárneho určenia priamo do činností bojovej prípravy.  Jeho odpovede na túto otázku  postupne gradujú. Aktuálne prezentuje názor,  že sme nesamostatní, potrebujeme pocit dôležitosti, sme neistí. Považuje nás za  nacionalistov, dokonca v jednom z rozhovorov pre zahraničný časopis nás označil za chytrých fašistov. Tieto označenia a priori odmietame a máme za to, že toto už sú veci, ktoré sú za hranicou akejkoľvek korektnosti a len zachraňuje rýchlo svoj film, keďže publikum nás zjavne nevidí dostatočne extrémne, ako by si pán Gebert prial. Zarážajúce je, že v jednom z prvých rozhovorov sa vyjadroval , že jednoducho chceme chrániť Slovensko, že chceme chrániť svoje rodiny, že ideme v šľapajach našich národovcov.  Keby ešte spomenul to, že sme jednoducho vlastenci, že chceme pomáhať a brániť našu krajinu, keď to raz možno bude potrebné (a vôbec to nemusí byť nejaký konflikt), že chceme vedieť ochrániť naše rodiny a svoje okolie,… tak by to spĺňalo to, prečo tu SB sú.

 

M: Často vás obviňujú, že ste napojení na Rusko, že vás trénujú ruskí inštruktori alebo že vás dokonca Rusko financuje, že ste boli trénovaní ruskými kozákmi. Čo je na tom pravdy?

P.Š. Začnem od konca. Áno, je pravda že sme aj ja aj Michal mali výcvik u ruských kozákov. Toto sme už aj niekoľko krát verejne publikovali. Začínali sme s domobranou, ale nemali sme žiadne skúsenosti. Jeden z prvých brancov mal nejaké kontakty na ruskú domobranu, a bol nám bezplatne ponúknutý výcvik. Mal som vtedy 16 rokov, bolo to zadarmo a potrebovali sme sa naučiť, ako vôbec domobranu viesť. Keby prišla ponuka z inej krajiny, išli by sme tam. Bolo nám to srdečne jedno. Keby sme vedeli, že do čoho ideme, asi by sme tam ani nešli (smiech). Bol to tvrdý výcvik a nikto z nás sme naň asi neboli pripravení. My sme boli radi, keď sme sa ztade vrátili živí domov a o nejakej ďalšej spolupráci sme ani len neuvažovali. Ale je pravda, že sme z neho aplikovali veľa vecí aj u nás. Od vtedy nás žiadny Rus ani ruský inštruktor nekontaktoval, ani nás netrénoval. Možno by bolo aj fajn, keby nám niekto sem tam aj nejaké peniaze poslal (hlasný smiech), keďže všetko si financujeme z vlastného vrecka. To je však aj naša najväčšia devíza. Sme samostatní, nezávislí a apolitickí a to nám dáva možnosti rozhodovať sa vždy len a len podľa nášho svedomia a vedomia.

M.F. Ja len Petra doplním, že spolupráca nám bola veľa krát ponúknutá z rôznych strán, ale my to nerobíme ani pre peniaze ani pre nejaký zisk či iné výhody. Ale toto je to, čo zjavne nikto nedokáže pochopiť. Avlastne za tie 3 roky to nepochopil ani pán Gebert alebo to len pochopiť nechcel. Pán Gebert  sa cíti ako Európan, ako to povedal v jednom z jeho rozhovorov, čo tým však myslel, nám nie je úplne jasné. Aj my sme Európania, ale v prvom rade sme Slováci. Sme na to patrične hrdí, milujeme našu kultúru, našu krajinu, naše zvyky, naše ženy…Slovensko je naša vlasť. A ak toto niekto berie ako extrém, tak by sa mal skôr zamyslieť nad sebou.. Zarážajúce je, kam sa za pár rokov posunuli médiá. Jan nás prakticky v každom z rozhovorov označil za extrém a trápi ho to, že ľudia nás ticho tolerujú. My však za extrém považujeme nielen to, ako sa na svet pozerá Jan, (ale  my mu to ani neberieme, veď je to jeho právo), ale skôr nás trápi to, že všetky hlavné slovenské médiá prezentujú náš pohľad na svet ako extrémny a pohľad Jana Geberta ako ten správny.  A čo je ešte smutnejšie tak to je fakt že je tlak na spoloťnosť, aby takto svet videli všetci, ale ak ho niekto vidí inak, tak by mal byť zakázaný alebo aspoň odstránený na okraj spoločnosti. Aj keď neporušujeme žiadne zákony, mali by sme byť políciou obmedzovaní, spoločnosťou odsúdení a snáď najlepšie, poslaní do nejakej inštitúcie na prevýchovu. Nič vám toto nepripomína? A my sme tí, ktorých  prirovnáva k Orwellovejskej spoločnosti alebo k fašistom.

MAIN OBJECTIVE wallpapper

M: Ján Gebert sa často vyjadruje , že extrém nie ste len vy, ale napríklad i Donald Trump, ľudia čo volili Brexitalebo vlády čí  politici krajín okolo Slovenska, napr. český prezident pán Zeman, maďarský premiér pán Orbánalebo vláda v Poľsku, prípadne každý, kto je proti nekontrolovanému príchodu imigrantov. Ako si toto vysvetľujete? V istom rozhovore vás  nazval čiernym kvetom vyrastajúcim na kope hnoja. Je to síce metafora, ale veľmi jasná a priamočiara.

P.Š. To je presne to, čo tu teraz hovoril Michal. Pán Gebert vidí svet len cez svoju víziu a prakticky každý, kto ma iný pohľad na svet, je jednoducho kopa hnoja. Čo je na tom zarážajúce, on cez spomínaných politikov prakticky uráža a útočí na všetkých Američanov, čo volili pán Trumpa, všetkých ľudí čo si zvolili Brexit, alebo volili pána Zemana, Orbána atď. Už chápete, o čom tu hovoríme? Tento pán Gebert sa všade oháňa demokraciou, toleranciou, porozumením… A o nás hlása, že sme agresívni, autoritatívni, že nechceme demokraciu, ale nejakú víziu Orwellovského modelu… toto je klasická scéna z dnešných novín, televízií či radií… kto nejde s nami, ide proti nám… Bohužiaľ, zjavne títo ľudia nemajú žiadnu sebareflexiu, často sú to narcistickí egoisti, ktorí  nemajú ani len funkčné vzťahy, rodinu a žijú len v určitej komunite, kde si navzájom hladkajú vlastné egá a burcujú sa vo svojich často veľmi extrémnych názoroch, ktoré skrývajú za určité cnosti. Neuvedomujú si, že sú súčasťou väčšieho celku, spoločnosti,  že za tými prázdnymi slovami pri kávičke, kde svet je celý ružový a dokonalý, treba mať aj činy a niesť za ne zodpovednosť. Rozprávajú o demokracii alebo slobode slova, ale len v tom prípade, ak im prikyvuješ a súhlasíš s nimi. Chcú debatu, ale nikdy ju vlastne nezrealizujú, prípadne zrealizujú nejakú frašku, ktorú nazvú debatou. Všetko čo je z východu, je pre nich ruský odpad, obviňujú nás, že nemáme vlastné názory, ale u nich často chýba čo i len hlbšia vedomosť o problematike, často krát je tam stádovitý efekt bez vlastného názoru či povedomia.

M.F. Peter to vystihol presne.  Všade kde sú pri moci politici, ktorých spomína tak často Jan Gebert, prebehli slobodné voľby a ľudia si nadpolovičnou väčšinou zvolili týchto politikov. My rešpektujeme rozhodnutie Nemecka, Švédska alebo Francúzska a za svoje rozhodnutia musia teraz niesť zodpovednosť.  Samozrejme v hlavných médiách sú len útržky z reality. Alesem tam sa nájde niekto, kto situáciu objektívne zhodnotí, tktiež na internete či sociálnych sieťach zúfalí ľudia dávajú fotky alebo videá, ako to u nich v skutočnosti vyzerá.  Stále nerozumieme politike Bruselu, keď  sa snaží, pod veľmi úbohým rúškom solidarity nanútiť ekonomických ilegálnych imigrantov bez totožnosti, všetkým štátom únie. Okrem toho, že sa jedná o ilegálne prekročenie hraníc  EÚ, aj keby Európa ako taká bola schopná prijať povedzme aj niekoľko miliónov imigrantov, ďalšie stovky miliónov ich ostane vo svojich krajinách a reálne sa v daných krajinách nezmení nič. Naopak, Európa sa môže veľmi ľahko dostať do náboženskej, kultúrnej či sociálnej nestabilityy, čo sa už prakticky na niektorých miestach deje. Dôsledky tejto absolútne nezodpovednej a nepochopiteľnej politiky budú nedozierne. Oveľa pochopiteľnejšie a zmysluplnejšie by bolo pomôcť tým krajinám, ktoré sú medzi imigrantmi najviac zastúpené, postaviť ichekonomicky späť na nohy a tým aj zastaviť prílev utečencov.  Ako občania slobodného štátu  máme právo takúto absurdnú a nebezpečnú politiku Bruselu odmietať a prejaviť názor, , aby túto politiku ľudia odmietli, keďže média si svoju úlohu neplnia, ba naopak, z neznámych príčin túto politiku podporujú a šíria.

 

M: Pán Gebert vás často osočuje z diktatúry v rámci SB, argumentuje tým, že ste si zrušili voľby predsedu, že máte namiesto mien čísla, že výcviky hrotíte až k samej krajnosti, dokonca som sa niekde dočítal, že máte podobné uniformy ako ukrajinskí separatisti alebo že máte iné oficiálne vyjadrenia ako ich potom prezentujete v skupine. Ako to teda je?

P.Š. Ide i viaceré otázky alebo obvinenia v jednom slede. Skúsim ich postupne vysvetliť. Ohľadom tých volieb- je to jednoduché a zaznie to aj vo filme. Voľby predsedu sme zrušili z jednoduchého dôvodu, lebo sa úplne zbytočne zaviedli. Voľby sa konali len v najvyššej rade, kde máme všetci veľmi dôverný a kamarátsky vzťah. Každý rok to vždy končilo jednohlasne a rovnako, lebo SB ako projektu sa treba venovať 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Nikto iný sa tomu nemal čas ani len zďaleka venovať, takže sme sa dohodli a odhlasovali to, že opakovať každý rok voľby je zbytočnosť. Jednoducho, ak by rada videla, že robíme svoju prácu zle, alebo nebodaj že meníme smerovanie SB, tak nás môže kedykoľvek odvolať. To mimochodom odznelo aj vo filme, ale to už pan Gebert nespomenie. Treba si hlavne uvedomiť, že my sme dobrovoľná organizácia. Takže ak by branci a brankyne neboli so mnou spokojní, tak odídu a jednoducho nebude žiadne SB.  Myslím si, že nič demokratickejšie ani nie je.

K tým číslam namiesto mien. Toto sa deje každý rok na jedinom výcviku, kde sa stretávame všetci branci a je to výcvik, ktorý je dokonca otvorený aj pre verejnosť. A robíme to len tým, ktorí sú na tomto výcviku prvý raz. Je to taký náš krst ohňom. Celý tento výcvik trvá 5 dní a sú tam umelo nastavené fyzické aj psychické extrémy. Takýto výcvik je typický pre rôzne špeciálne jednotky a zmyslom je, priblížiť nováčikom aspoň trošku hrôzy a atmosféru vojny. Každý z nováčikov má možnosť kedykoľvek tento výcvik dobrovoľne ukončiť zazvonením na zvonec v strede tábora. Zmyslom je, aby si každý, alebo aspoň väčšina z nováčikov, siahla na svoje psychické a fyzické dno. Nováčikovia majú namiesto mien len čísla, nemôžu bez povolenia medzi sebou rozprávať, musia odovzdať všetky sladkosti a cigarety či alkohol a je na nich vyvíjaný psychický nátlak (veľa sa kričí, nadáva, padajú rôzne kondičné tresty) a sú vo vysokej fyzickej záťaži bez akéhokoľvek osobného voľna.  Je to jednoducho skúška ohňom a áno, stáva sa tu, že chalani to kondične nezvládnu a nezriedka sa stalo, že od vyčerpania skolabujú. Opakujem však, že toto sa deje len a len na tomto výcviku, každý zo zúčastnených je o tom vopred oboznámený a každý má právo kedykoľvek ukončiť tento výcvik a odísť, ak sa tak rozhodne. O tomto pán Gebert veľmi dobre vie, avšak zámerne hovorí len časť pravdy, aby sme vyzerali čo najextrémnejšie. Vo filme sú použité prakticky len zábery z tohto výcviku, bežné výcviky prebiehajú podobne, ako keď trénujte futbal alebo hokej. Vysvetlí sa preberaná téma, následne sa to aplikuje a vyučuje. Každý máme svoje meno, sú tam normálne podmienky, máme vždy dostatok prestávok a vždy sa rešpektujú akékoľvek obmedzenia, ktoré človek má, či už kondičné alebo zdravotné.

M.F. Vyjadrím sa k tým rovnošatám, keďže som profesionálny vojak. U Slovenských brancov máme výstrojný kódex, teda čo môže mať príslušník bojových štruktúr síl SB na sebe, či už na výcviku alebo keď máme nejaké verejné podujatie. U brancov sú povolené nasledovné poľné rovnošaty: poľná rovnošata ČSLA vzor 85, poľná rovnošata OSSR vzor 97 a vzor 07 tzv. digitály. Všetky 3 druhy sú maskáče,  ktoré používajú OSSR resp. používala pred tým ASR alebo ČSLA. Uplatnenie týchto prostriedkov odievania našich štruktúr má svoje opodstatnenie z hľadiska kamuflážneho vyhotovenia a vyhotovenia strihu, ktoré sú prispôsobené k našim terénnym podmienkam. Ak pánovi Gebertovi tieto rovnošaty pripomínajú ukrajinských extrémistov, s tým naozaj nič neurobíme, zjavne tiež používajú nejaké poľné rovnošaty, čo je asi pochopiteľné.

Ohľadom toho, aké máme vyjadrenia navonok a aké vo vnútri skupiny. SB má rovnaký postoj k zásadným otázkam stále rovnaký. To, že pán Gebert zachytil počas 3 rokov aj nejaké expresívne výrazy alebo protirečenia, je snáď pochopiteľné. Keby ste kohokoľvek filmovali 3 roky, tak zachytíte toľko rozličných vecí, že si z toho vyskladáte presne taký snímok, aký potrebujete.

 

M: Ďakujem páni, myslím, že sme vyčerpali snáď všetky kontroverzné vyjadrenia, ktoré sa dlhodobo objavujú v rôznych médiách. Ďakujem za váš čas. Pekný deň.